2011. december 27., kedd
Hiba a TDA7293 gyári adatlapjában
"Make sure to use the schematic from the datasheet from 2003. Slave mode is activated by pulling IN+, IN- and SGND to -Vs, the negative supply! In older versions of the schematic slave mode is NOT activated properly, which may lead according to reports on the internet to the destruction of the chip."
Alá tudom támasztani, nekem is elfüstölt egy IC a 8-ból, de nagyon melegedett addig is amíg működött, így le is cseréltem egy sima bridge áramkörre. Most hogy újra ezzel az IC-vel tervezek, és akár párhuzamos kapcsolást is, jól jött ez a kis "felfedezés".
Nézzük az adatlapokat:
Ha csak simán rákeresünk a 7293 adatlapjára, a google a régebbit adja fel, amiben a párhuzamos modul a következőképpen van:
A 2003-as adatlapon ez másként van:
Több fórumon is leírják hogy a második megoldással épített erősítők működnek rendesen. Most át kell terveznem a modulos erősítőmet az új adatlapnak megfelelően, de szerencsére még a megépítés előtt teszem. A korábbi postokban és a PDF kézikönyvben is frissíteni fogom a rajzokat és a PCB terveket.
TDA7293 erősítő 300W felett (600-700-800W)
Ebben a rendszerben 300W a maximum, ami így épülhet fel:
- 1 db Main modul
- 2 db Párhuzamos modul
- 1 db Híd modul
- 2 db Párhuzamos modul
- Hangszóróvédelem (ventilátorvezérléssel)
Ez a rendszer 6 db IC-ből épül fel, ha stereo akkor 12 db. A TDA7293 500-600 Ft között van, csak az áramkör stereoban tápegységek nélkül kijöhet 10.000 Ft-ból ami 2x300W-nak nem sok.
Ha utánanézünk vannak olyan tervek a neten, amik nem nem 2, hanem 3 párhuzamos modult kapcsolnak a master erősítő mögé, mindezt hídban. Elvileg 3 modulnál többet is lehet egy szimpla vagy egy bridge ággal párhuzamosan kapcsolni. Kérdés mekkora teljesítmény vehető ki belőle. Amennyiben egy IC kimenete 2.5A-el terhelhető, 4 db IC (szimpla + 3 párhuzamos) az 10A, +-40 azaz 80 V-on az valóban 800W amint ahogy azt fenti kis ábra mutatja. De szerintem ez nem igaz. 1 IC a veszteségeket levonva 75W-ot tud leadni, a +-60V elméleti tápfeszültséget csak vezérlés nélkül bírja el, szimpla és bridge módban +-47V lehet a maximum, párhuzamos módban pedig +-40V. Ha 4 áramkört veszünk, az 4x75W=300W, hídban 600W.
Annak ellenére hogy az IC-vel felépített gyári gitárerősítők (Marshall, Carslbro, stb...) mindig 100W-ra kerekítik a 75W-ot (vagy a felvett teljesítményt mérik :) elvileg több IC-t is lehet párhuzamosan kapcsolni, így csökkentve a lehetséges kimenő impedanciát akár híd kapcsolásnál is 4 Ohm-ra. Így elvileg elérhető a 7-800w kimenő teljesítmény is. Mielőtt valaki nekiáll a neten fellelhető tervek alapján, gondolja végig képes-e megfelelő hűtést és tápegységet készíteni egy ilyen kapcsoláshoz.
2011. december 20., kedd
Hőfokfüggő ventilátorvezérlés a hangszóróvédelem mellé
Abban a TDA rack-ban amit most használok egy külső kapcsolóval lehet 2 db ventilátort bekapcsolni, az egyik a házon van, a másik a hűtőbordán, és ez a módszer nagyon bevált. A ventilátor zaja sem hallatszik. Most viszont egy olyan áramkört akartam, ami csak akkor kapcsol be ha a hűtőborda már meleg, és ha lehűlt vissza kikapcsol, a hőmérséklet függvényében vezérli a fordulatszámot. Így kiegészítettem ezt az áramkört egy 4 OpAmp-ot tartalmazó PWM áramkörrel, ahol a PWM jel szabályzását egy 10kO-os hőellenállásra bíztam:
Ez az áramkör a 12V-os szabályzónál kezdődik, és mivel a végén a MOSFET 10A-t bír, 3 ventilátorkimenetet tettem hozzá. A ventilátorokat már a modulált PWM jel vezérli, ezekkel párhuzamosan van egy LED, ami a PWM jel miatt a fordulatszámmal arányos fényerővel világít. Ez persze elhagyható. Mind a 3 motorral párhuzamosan kell 1-1 kondenzátor, lehet még közvetlenül a ventilátor vezetékére is kell 1-1 a zaj miatt. Ez az áramkör bizonyára rendben van, de túl nagy lett a panelje:
Ez a panel kb 7 cm széles, az erősítő modulokhoz képest mindenképpen túl nagy. Emiatt elkezdtem keresgélni kisebb helyet igénylő megoldásokat. Először is rengeteg PWM motorvezérlő áramkör van NE555 és NE556 IC-kel amik biztosan nagyon jók. Én mégis egy másikat választottam, ami kicsit drágább, 1000 Ft közül van darabja, de pont erre találták ki. A MIC502-es áramkör kifejezetten PWM motorvezérlőnek ajánlják, sima DIL8-as tokozással otthoni összerakáshoz ideális. Nagyon egyszerű, kevés alkatrészt igénylő kapcsolás. Ezzel készítettem egy jelentősen keskenyebb áramkört, ami ugyan azt tudja, sőt van egy "sleep" mód is rajta, amivel beállítható, mikor kezdjen egyáltalán hűteni a ventilátor:
Ez utóbbi miatt, és amiatt hogy kisebb, ez lett a második tervem erre a modulra (ami kompatibilis az első, ventilátorvezérlőt nem tartalmazó modullal):
Ennek a panelnek a szélessége 7 cm helyett 5.5 cm, ami azért sok. A PWM áramkör nélküli hangszóróvédelem is 51mm széles volt, így az hogy most ez 4mm-rel szélesebb az nem gond.
Még egy lehetőség van, az AMC6821-es áramkör, amit elsősorban PC alaplapokhoz ajánlanak, emiatt nagyon pici. Van belőle pár darab nekem is, ki is akartam próbálni, de a mérete miatt későbbre hagyom, ha egyáltalán felhasználom valaha. Kis méretű L csatlakozós modult el tudok vele képzelni csak SMD alkatrészekkel.
Ennek az alkalmazása is igen egyszerű, alig igényel külső alkatrészt, a lehetséges problémákat pedig egyszerűen ki lehet küszöbölni. Lehet idővel ezzel is készül majd egy modul, egyelőre a MIC502 megfelel erre. Minden olyan TDA729x áramkörhöz, ami hidalt, vagy párhuzamosított, nagyon fontos a ventilátoros hűtés, főleg ha tényleg hangszererősítő lesz belőle és ki lesz hajtva. Párhuzamos kapcsolásnál még fontosabb, főleg mert áganként akár 3 párhuzamosan kapcsolt modult is be lehet iktatni, így a kimenő teljesítmény 700-800W is lehet.
2011. december 12., hétfő
TDA7293 / TDA7294 Bridge/Paralel modulrendszerben
- Egyedi erősítőként 1 IC-vel
- Hídbakapcsolt erősítőként 2 db panelt
- Párhuzamosan kapcsolt erősítőként 2 db panelt
- Kombinálva a híd és párhuzamos kapcsolást 4 db panellel
- Párhuzamosan nem csak 1, hanem 2 panelt hozzákapcsolni az ágakhoz
Az IC datasheet-jén mind a 3 kapcsolás benne van. Azt kell tudni, hogy a 7294-et nem lehet párhuzamosan használni, de hídban igen. A 7294-nek két változata van, az egyik kb 400Ft, és 60W körül tud leadni max 80V (+-40V) tápfeszültség mellett. A másik a 7294S, ami 120V tápfeszültséget is elvisel terhelés nélkül, terheléssel max. +-47-et, de kb 3000 Ft. Végül van a 7293, ami tudja a párhuzamos kapcsolást, van clipping LED kimenete, és +-50V feszültségen tud kb 70-75W-ot. a lehetséges tápfeszültség más lehet single, párhuzamos, és híd kapcsolásban.
A TDA lehetséges teljesítményei így alakulnak hídkapcsolásban:
A V a tápfeszültség, az 1-es 1 db IC párhuzamosan áganként, a 2-es 2 db IC párhuzamosan áganként, a jelzés nélkül pedig nincs párhuzamos kapcsolás. Ez persze nem igaz, de kiindulásnak jó.
Teljesítmények single kapcsolásban:
A V a tápfeszültség, az 1-es 1 db IC párhuzamosan, a 2-es 2 db IC párhuzamosan, jelzés nélkül nincs párhuzamos kapcsolás. Mint látható single kapcsolásban nagyobb lehet egy kicsit a tápfeszültség. Párhuzamos kapcsolást csak 7293-al lehet megvalósítani.
Ezt a kapcsolást igen sok hangszererősítő használja, és nekem is van már egy ami igen régóta remekül működik gitár és ének hangosításra. A gyári erősítők közül a Carlsbro GLX100, Marshall MG, Marshall Mode Four ezt használja, de mind túloz a kivehető teljesítmény tekintetében. A mostani áramköröm tehát egy régen bevált hangszererősítő új változata, mindenképpen ki fogom próbálni a jövő évben és átalakítom a meglévő cuccomat erre.
A 4 áramkör egymásba dugdosható, de nem derékszögben mint eddig, hanem a panelek oldalán vannak tüskés csatlakozók. Ezekből lehet felépíteni akár stereo sima, stereo hidalt, és stereo híd+párhuzamos kapcsolást.
Az első és legfontosabb modul a főáramkör, ami önmagában is működik, kb 70-45W, kisebb hangszerkombónak igen jó. Ez van pl a Carsbro GLX 100-ban, egy jó 8 ohmos Eminence gitárhangszóróval több mint tökéletes megoldás klubok és próbatermek szintjére.
Ennek a paneljén két 15 lábú "female" csatlakozósor van:
A jobboldali Conn2-esbe lehet csatlakoztatni egy másik panelt, amivel hídba vagy párhuzamosan tud kapcsolódni. Ha elég ez az egy áramkör kb 75W-hoz, akkor ugyancsak a Conn2-be lehet csatlakoztatni a hangszóróvédelmet, de ez nem kötelező, enélkül is működik a dolog. A másik oldalon azért van hasonló csatlakozó (Conn4) mert ezzel lehet megoldani a stereo áramkört úgy, hogy ezt csatoljuk a hangszóróvédelem másik oldalára. Tehát pl egy legegyszerűbb stereo áramkör: Ez a panel, a Conn2-be csatlakozik a hangszóróvédelem, és és a hangszóróvédelem másik oldalára ugyan ez a panel a Conn4-en keresztül. A hangszóróvédelem mind a két csatornád védeni fogja. Ezen az első panelen Conn5 a stereo bemenet, a másik csatorna át van vezetve a hangszóróvédelmen keresztül a másik ág első ugyanilyen paneljébe. A kimenet (Conn6) viszont nem stereo, hanem egy csatornás, vagy single/párhuzamos hangszórókimenetként használható az Out+ és a GND között, vagy híd/híd+párhuzamos kimenetként az Out+ és Out- csatlakozók között.
Ez a panel ugyancsak a Conn2 irányában bővíthető híd vagy párhuzamos kapcsolásban. A hídkapcsolás terve és penelje:
Ennek a penelnek a Conn4-es csatlakozója illeszkedik az első panel Conn2-es csatlakozójába a hídkapcsolás miatt. ennek is van egy "Female" csatlakozója, ebbe vagy a hagszóróvédelmet (ha ennyi elég, kb 150W, 8 Ohmon, 4 Ohmon ez nem terhelhető) vagy a párhuzamos kapcsolás áramkörét lehet illeszteni.
Amennyiben párhuzamos kapcsolással folytatnánk az első panelt, úgy kell a 3. terv is:
A párhuzamos panel:
Ez az áramkör a legegyszerűbb, hiszen itt az erősítő rész ki van kapcsolva, csak a végfetek működnek, amiket a master IC Buffer Drivel lába vezérel. Ezt az áramkört a Conn1-es csatlakozóval vagy a legelső modul Conn2-jére, vagy a bridge modul Conn5-ére kell csatlakoztatni. De ha a bridge modulra csatlakozunk egy párhuzamos modullal, kell egy párhuzamos modul az első panelre is. A párhuzamos Conn2-es csatlakozójára vagy semmit, vagy a hangszóróvédelmet lehet csatolni, és annak másik végén újrakezdve az egészet lehet a stereo áramkört kialakítani. Van még egy lehetőség amit még sosem láttam és nem is próbáltam, hogy egy ilyen eleve párhuzamos modulra még egy párhuzamos modult csatlakoztassunk, így nem 1, hanem 2 IC működik párhuzamosan egy single vagy egy híd kapcsolás részeként.
A párhuzamos kapcsolással kapcsolatban született egy fontos post egy kicsit később.
A hangszóróvédelem:
És a panelje:
Későbbi post fejlettebb hangszóróvédelemről.
Legyen itt pár példa hogyan lehet egymáshoz csatlakoztatni a fenti modulokat úgy, hogy mindig balról jobbra haladunk az "építkezéssel". Az 1-es modul mindig a legelső kiinduló áramkör, a 2-es modul a hídkapcsolás áramköre, a 3-as pedig a párhuzamos kapcsolásé:
Sima mono kapcsolás (kb 75W 4 Ohmon, gyári készülékeken 100, 8 Ohmon a fele):
- 1 db 1-es modul
- Hangszóróvédelem
Sima stereo kapcsolás (2x 75W, gyári cuccokon 2x100 4 ohmon, 8 ohmon a fele):
- 1-es modul
- Hangszóróvédelem
- 1-es modul
Hídkapcsolás monoban (csak 8 Ohm, kb 150W, gyári cuccokon 200-300W):
- 1-es modul
- 2-es modul
- Hangszóróvédelem
Hídkapcsolás stereoban (csak 8 ohmon 2x150W, gyári cuccokon 2x200-300W)
- 1-es modul
- 2-es modul
- Hangszóróvédelem
- 1-es modul
- 2-es modul
Párhuzamos kapcsolás monoban (4 Ohm-nál kisebb is lehet, 4 ohmon kb 75W):
- 1-es modul
- 3-as modul
- hangszóróvédelem
Párhuzamos kapcsolás stereoban:
- 1-es modul
- 3-as modul
- hangszóróvédelem
- 1-es modul
- 3-as modul
Híd+párhuzamos kapcsolás monoban (4 ohmon kb 300W, 8 Ohm-on a fele):
- 1-es modul
- 3-as modul
- 2-es modul
- 3-as modul
- Hangszóróvédelem
Híd+párhuzamos kapcsolás stereoban:
- 1-es modul
- 3-as modul
- 2-es modul
- 3-as modul
- Hangszóróvédelem
- 1-es modul
- 3-as modul
- 2-es modul
- 3-as modul
Elvileg van arra is lehetőség, hogy a párhuzamos modulra még 1 párhuzamos modult kapcsoljunk, így csökkentve tovább a lehetséges terhelést akár 4 Ohm alá is, vagy hídban 4 Ohm-ra.
Lehet tehát egy ilyet is:
- 1-es modul
- 3-as modul párhuzamos
- 3-as modul párhuzamos
- 2-es modul bridge
- 3-as modul párhuzamos
- 3-as modul párhuzamos
.... és ez megismételhető a hangszóróvédelem másik oldalától kiindulva ha stereo áramkör kell.
Ennek a modulrendszernek az az előnye, hogy 1 db panellel igen nehezen összerakható, nagyméretű panelt kéne csinálni stereo-hidalt-párhuzamos kapcsoláshoz. Ez már összesen 8 IC-t tartalmaz, de egy stereo-híd-2párhuzamos már 12 db-ot. Ezek a modulok egyszerűek, és egymásba lehet őket építeni az oldalakon lévő csatlakozósorok segítségével.
2011. november 18., péntek
2 csatornás full-extrás fejhallgató erősítő TPA6120-al
A tervezésnél tehát próbáltam az áramkör összes létező szolgáltatását kihasználni, mindent egy panelen. Emiatt:
- A panelre került egy kisteljesítményű szimmetrikus trafó, aminek a tápegysége 2-2 független ágon ad 2x+-15V-ot. Az IC-nek is két tápcsatlakozója van, 2 a jobb csatornához, 2 a balhoz.
- Tettem a panelre 2 db bemenetet, hangerőállítóval és választható jack/RCA footprintekkel.
- Kapott az egész egy master hangerős jack kimenetet.
- A két bemenet után vagy egy mini keverő.
- A keverő után egy unbalanced/balanced konverter.
A rajz:
A trafó tehát a penelen, a kisebbik verzió, a tápegység LM317/337 páros, de duplán, hogy két független tápegység legyen a két oldalhoz. Két egyszerű bemenet úgy, hogy eldönthető, stereo RCA vagy stereo jack kerül beépítésre a panelen. Természetesen nem párhuzamosan van kapcsolva a két aljzat, hanem eldöntendő alternatíva, csak a footprintek miatt kellett a rajzra is mind a kettő. A keverő után mind a két csatornához van balanced/unbalanced konverter, dupla hangerő. A kimenethez egy 6.3mm-es Jack, master hangerővel.
A panelen ez így néz ki:
A panel maga így kb 15cm hosszú. A bemenetek környékén látszólag van egy kis kavarodás. Mint említettem a itt eldöntendő, hogy RCA vagy 6.3 jack. Esetleg lehet az egyik RCA, a másik jack. Ezeket a bemeneteket a panel aljára, az alsó rétegre kell szerelni, tehát felül kell forrasztani. A hangerőállító potméterek pontosan a bemenetek felé kerülnek, a felső rétegre, tehát ezeket meg alul kell forrasztani, de nem zavarják egymást. Mindkét bemenethez van 1-1 hangerő, a kimenethez pedig 1 master potméter. A panelre 230V-ot kell csatlakoztatni, ami a panel alsó rétegén csatlakozik a trafóhoz. Ezt érdemes elszigetelni levédeni valamivel véletlen hozzányúlás elkerülése miatt. A tápegység a dupla kimenet miatt 2-2 db LM337/317 stabilizátort tartalmaz, ezek a panel szélén vannak, hűthető bordával, vagy a doboz belső falára szerelhetőek. A panelre kell még szerelni 3 db "power filter" modult, 1-et a keverőhöz, 1-1-et pedig a 2 db unbalanced/balanced konverter áramkör IC-ihez.
Tápegység fantomtáphoz és reléhez is
Egy tápegységen nincs túl sok néznivaló. A kimenő feszültségeket LM317/LM337 párossal állítom be. Sok forrás szerint jobb megoldás mint a fix feszültségű 78xx/79xx és nem drága. Egy zener kérdése a kimeneti feszültség, és nekem már ez korábban is bevált. Minden stab-IC-t a panel szélére szereltem, hogy rá lehessen csavarozni hűtőbordára vagy magára a ház belső falára.
A panelen 2 db trafó van. Egy nagyobb teljesítményű (16VA) a +-15V-hoz, erre kell a sok kis áramkört kapcsolni, keverőnél pl az előerősítőket, fejhallgató erősítőket. A másik egy kisebb trafó külön van, ez 1x48V, de esetleg megoldható 2x24V-os trafóval is. Ez jóval kisebb, és erről van leszedve a 48V fantomtáp kondenzátor mikrofonhoz, ás van ennek még egy ága, egy +24V-os relék vezérléséhez. Az igaz, hogy az eddig tervezett áramköreimben eddig nincs relé, de korábban gyakran ezzel oldottam meg a kapcsolási problémákat.
Az egyszerű kapcsolás:
A panelterv:
És még egy panelterv arra az esetre ha nincs szükség 24V-os relévezérlőre:
És végül még régebbről egy olyan verzió, ami nem tartalmazza a trafókat, (toroidhoz ez előnyösebb), és nincs rajta sem fantomtáp, sem 24V-os relévezérlő:
2011. november 16., szerda
Profi mikrofon előfok INA217-el
Most egy kicsit átalakítottam a gyári kapcsolást, ami nagyon egyszerű. Eddig szinte ezt a megoldást használtam és teszteltem. Most viszont az unbalanced jack bemenet mögé egy az előzőnél jobb balanced konvertert készítettem. A másik változás, hogy a stereo rendszerbe illesztésnél gond lehet hogy mono áramkör révén csak 1 kimenete van. Ha ezt kétfelé ágaztatjuk, azzal összekötjük egy keverő két bemenetét és jelentősen romolhat az áthallás a jobb és bal csatornák között. Emiatt a kimenetre tettem egy igen olcsó de hasznos áramkört mi illeszt is és úgy osztja ketté a kimenetet hogy nem rontja az áthallást, hanem két valódi kimenetet generál. Végül mivel nálam bevált, és immár 5 változatát készítettem el a "power filter" nevű modulnak, a panelen minden IC kapott egy-egy különálló power filtert. Ez részben zajcsökkentő, másrészt ha stereo lenne az áramkör, és mindkét csatornát szimmetrikusan oldanánk meg, csökkentené az áthallást, mint a TPA6120-as áramkörnek is nem véletlenül van két tápbemenete.
Az új áramkör rajza a kiegészítésekkel:
és a panelje csatlakozókkal:
Ugyan ez csatlakozók helyett 12 tüskés csatlakozóval (P4), ami a keverők alaplapjaiba szerelhető:
Így mostmár elég sok szolgáltatása van mind a két verziónak:
- Balanced bemenet
- 6.3 jack mint Unbalanced bemenet, de balanced-konverterrel
- Gain potméter
- Hangerő potméter
- Csatlakozó 48V fantomtáphoz
- Kapcsoló 48V fantomtáphoz
- Kapcsoló az unbalanced Jack és a balanced XLR bemenetek között
- Kettéosztott illesztett vonal szintű kimenetek stereo rendszerbe csatlakoztatáshoz
- Minden IC-hez külön tápszűrő a kisebb zajhoz
2011. november 11., péntek
Két új audio mixer terv - bővíthető mudul rendszerű keverő
Ez a galéria legalább vicces, de olcsó volt tesztelni, méricskélni. Itt derült ki, hogy az előerősítő modulok olyan közel vannak egymáshoz, hogy nem férne el a beléjük szerelendő "power filter" modul áramkör. Emiatt ebből már 5 féle panelem van, a legkisebb direkt ehhez. A korábbi moduloknál lehetett ez a panel széles, egy másiknál lehetett keskeny de magas. Itt nem lehet se széles se magas, emiatt a vonalvastagság és a clerarance is drasztikusan csökkent, az alkatrészek egy igen közel kerültek egymáshoz, biztos nagyon nehéz összerakni. Méretben ez a legkisebb biztosan elfér, mert mert 22mm magas, 25mm széles:
És a kapcsolási rajza:
Szóval ez nagyon kicsi lett, érdekes lesz majd szerelni....
Ennek a keverőnek az előerősítői megegyeznek az előerősítős projekt áramköreivel, azzal a különbséggel hogy ezeket be lehet forrasztani az alaplapokba. Itt ami újdonság azok az összedugható alaplapi modulok.
Első modul:
és a panelje:
Ez lényegében egy 4 csatornás keverő. Lehet bele 4 tetszőleges előfokot szerelni, kék színnel minden csatornán a L/R balance potméterek vannak, de ez kihagyható ha nem kell. Ezek azért kékek, mert alulra (az alsó layerre) vannak szerelve. Így fér el. Pont ott vannak, ahol a felülre kerülő előerősítők potméterei. Van még a panelen bemenete a tápnak, a fantomtápnak, és van vonali kimenete is. De a lényege a P1-es csatlakozósor, mert ebbe lehet beleilleszteni a következő alaplapi modult. ez önmagában is működik, de csak 4 csatornás, és nincs pl hangerőpotmétere és hasonlók, kimeneti csatlakozója azért van magán a panelen.
Ha kell még több bemenet, arra van egy második modul:
és a panelje:
Ez egy 2 csatornás bemeneti modul, aminek a bal szélén egy tüskesor van, ez csatlakozhat a legelső 4 csatornás panelbe. A jobb szélén pedig egy hüvelysor van, ebbe lehet még ilyen bemeneti modulokat csatlakoztatni.
Amikor meguntuk a bemenetek számának növelését, jöhetnek a kimenetek:
és 2 db panelje:
Ezek mindössze csak abban különböznek, hogy a másodiknak van balance potmétere is. Ezekbe lehet kimeneti áramköröket szerelni, tetszőleges helyen, tetszőleges számban. Össze lehet dugni az első vagy második modullal, esetleg saját magával.
A kimeneti áramkörök:
A vonalkimenet hangerőállítóval:
és a panelje:
Ez annyiban különbözik az előző keverő kimenetétől, hogy van rajta hangerőállító, és magán a panelen van az illesztőáramkör nem az alaplapon. Ez lehet az egész keverő hangerőszabályzós kimenete. Ugyan úgy lehet variálni mint a korábbi panelt:
- 2 db 6.3-as jack
- 1 db 6.3-as és 1 db 3.2-es jack
- 1 db 6.3-as jack és 1 db stereo RCA
- 1 db 3.2-es jack és 1 db stereo RCA
Van még egy kimeneti panel:
Fejhallgató erősítő TPA6120-al. A korábbi tervemet alakítottam át modullá, nem volt nehéz.
A panelje:
Ezen a panelen van a fejhallgató erősítő IC legegyszerűbb alkalmazása hangerő állítóval és 6.3-as jack kimenettel.
Készült egy bonyolultabb panel is, ami ettől abban különbözik hogy a bemenetén van egy unbalanced/balanced konverter. Ettől elvileg jobb lesz, szerintem a gyári adatlapon ajánlott 120dB dinamika csak szimmetrikus bemenettel érhető el:
a panelje is sokkal nagyobb, 2 db powerfilterrel:
Van még ezen felül is szolgáltatása az IC-nek, pl jobbra/balra független tápegység, de ez egy keverő után nem biztos hogy fontos. Maga a konverter is pl computerről zenét hallgatni nem annyira lényeges. Inkább stúdió márkás vagy hi-fi.
Több áramkör ebben sincs, illetve az előerősítők.
Két új audio mixer terv - mudul rendszerű keverő
A keverős projektből azért lett kettő, mert először egy egyszerű készült el, ami lehet 4 vagy 8 bemeneti csatornás, ezek mellett lehet rajta egy hangerőállító és kettő vonalszintű kimenet. Több csatornás nem lehet, mint maga az alaplapok. Mivel az előerősítők megegyeznek a korábbi önálló előerősítős projekttel, ezért ezekre csak tüskesort kellett szerelni hogy az alaplapba lehessen forrasztani őket. Ezek úgy vannak összerakva, hogy az alaplap bármely bemeneti tüskesorába bármelyik előerősítő beforrasztható.
Itt van például a mikrofonerősítő:
Amihez az eredeti panel ilyen:
A modulrendszerű keverőnél azonban a táp, bemenetek csatlakozói helyett tüskesor van ami az alaplapba csatlakozhat:
Ezek a modul rendszerű panelek kisebbek, és a kedvenc "power filter" áramkörömet is próbáltam modulként hozzájuk adni. Csakhogy ez a power filter nem volt eddig elég kicsi, most pedig a panelek pontosan 25mm távolságra vannak egymástól. Ezért kellett egy nem túl széles, és 25mm-nél alacsonyabb panel hozzá. Lett egy ilyen is. A power filterhez már 5 panelem van ami csak a méretében különbözik.
Ezek az előerősítők (mikrofon előfok INA217-el, stereo dual jFET, dual IC, 2 féle single IC-s előfokok mind elkészültek mint modulok.
Képgaléria:
Az egyszerűbbik keverőhöz 4 és 8 csatornás alaplap készült:
és a 4 csatornás panel:
amihez kell 2 db power filter, 4 db tetszőleges előfok, ezek lehetnek szimmetrikus bemenetű mikrofonok is a mikrofon előfok esetében, és kaphatnak 48V-os fantomtápot is.
Kell két modul a kimenetre. Az egyik csupán egy hangerőállító potméter:
amit egy tüskesorral a 4. előerősítő után kell szerelni. Ez lehet 2 db potméter külön jobbra és balra, és lehet 1 db stereo ha azt az csak alsóba szereljük.
A másik kimeneti modul 2 db vonali kimenet:
Ez kell a legutolsó aljzatba. Az illesztő áramkör az alaplapon van mert bőven elfért rajta. Nem felcserélhető a két kimeneti aljzat mint ahogy az előerősítőknél mindegy melyiket hová szereljük. Emiatt van a negatív visszacsatolt illesztő áramkör az alaplapon 4 db Opamp-al. Erre a panelre többféle kimenetet lehet szerelni:
- 2 db 6.3-as jack
- 1 db 6.3-as jack és 1 db stereo RCA
- 1 db 6.3-as jack és 1 db 3.2-es jack
- 1 db 3.2-es jack és 1 db stereo RCA
Készült egy 8 csatornás alaplap is:
Ez ugyan az mint a 4 csatornás, csak 8 db előfok forrasztható bele az első 8 tüskesorba. A két kimeneti lehetőség is ugyan az. Ennek hossza kb 25 cm (mert 25mm a távolság az előerősítők között, amik tartalmazzák a jack bemenetet, a hangerő és gain állító potmétereket). Ez már akkora, hogy éppen hogy le tudom gyártani. Emiatt ebből az egyszerűből ez a legnagyobb panel. A mikrofon előerősítőkhöz csatlakoztatható szimmetrikus (balanced) bemenetekhez az alaplapon vannak aljzatok közvetlenül a 12-es tüskesor felett.
De elkészítettem egy olyan verziót is, ahol magukat az alaplapokat lehet összedugdosni tetszőleges számú kimenethez és bemenethez, lásd következő post.
PDF doksik: